Az új kiállításban külön tematikai egység a dunai vízi közlekedés. A gyerekekkel a hajók, a hajósok életének nyomába eredünk.
Az élőlényekre sok veszély leselkedik, a környezetszennyezés nem ismer határokat.Érzékenyítő foglalkozás, melynek főszereplői a plüss pingvinek és a teknős.
A Balaton legenda története után társasjátékunk segít megismerni legnagyobb állóvizünket. Szót ejtünk arról, milyen szabályokat kell betartani, ha vízbe megyünk, vagy vízre szállunk.
Izgalmas időutazást teszünk, beleéljük magunkat a hajdani lápi emberek mindennapjaiba. Képzelőerőnket régi eszközök, szárított növények, makettek is segítik.
A foglalkozás során tapasztalati úton ismerkedhetnek meg a gyerekek a vízimolnárok munkájával és az alapvető gabonafélékkel.
A magyar ember évszázadok óta megtanult együttélni a hol hasznot hajtó, hol romboló vizekkel. Arra keressük a választ, kik, milyen eszközökkel, szerszámokkal hogyan tették, s teszik még ma is.
Egy eltűnőben lévő ősi mesterség titkait kutatjuk.
Érdes? Rücskös? Szúrós? Lukas? – Mit rejthet a fiók mélye?
Az időjárás elemeivel, annak előrejelzésével foglalkozunk. Kis meteorológiai állomásunkkal méréseket végzünk. A csoportmunka során a gyerekek szolgáltatják a televízió időjárás jelentését.
Ahhoz, hogy minél jobban megismerjék a diákok a víz tulajdonságait, a legjobb út a kísérletezés. Megismerik az alapvető laboratóriumi eszközöket is.
Magyarország vizes élőhelyeinek növény- és állatvilágával ismerkedünk. Növényi részek, preparátumok, makettek kerülnek terítékre, a mikroszkóp is előkerül.
Látványos maketten követjük a víz útját a csápos kúttól a házak vizes blokkján át a szennyvíztisztítón keresztül, míg ismét a folyóba ér.
Nem minden hulladék szemét! Végiggondoljuk egy mai és egy régi háztartásban keletkező hulladék útját.