top of page
img-9032-copie-2.jpg
Kísérletek vízzel

A víz fizikai és kémiai tulajdonságai, halmazállapot, oldódás, olvadás, felületi feszültség. Hol találkozunk ezen jelenségekkel a természetben?

7485483_53d52c666fae9e9928c0dc86c5032e88
Tavaszi szél vizet áraszt

A víz felszínformálása, modellkísérlet terepasztalon, árvízvédelem, gáttípusok bemutatása maketteken. Mi mit tehetünk, ha jön a víz? Homokzsákolás az udvaron.

pakasztanya.jpg
Ahol a víz az úr

Keressük a válaszokat arra, hogyan éltek régen a vízi világban. Mi jellemzi a lápos, mocsaras területeket? Milyen mesterség a pákászat? Mit fog a csíkász, a rákász? Ki az a nadályos ember?

fuszer_es_gyogynovenykert_inyenc2._9_db.
Fűben-fában orvosság

Gyógynövények szerepe a hagyományos népi gyógyászatban, vízparti gyógynövények bemutatása és hatásuk megismerése. Mi fán terem a drog? A gyógy- és fűszernövények összehasonlítása. Teakóstolás, aromapárna vagy egyéni teafilter készítése.

turistvandi_vizimalom.jpg
Elfelejtett vizes mesterségek – a vízimolnár

Hajó, malom vagy hajómalom? Működő modellek és makettek megfigyelése, rövidfilm az örvényesi és túristvándi vízimalmokról. Gabonaőrlés kézi malommal, őrlőkövekkel. Szitálás, rostálás. Ősi és mai gabonafélék bemutatása.

5465257_1280.jpg
Vizes mesterségek

Mit őriz a gátőr? Halász vagy horgász? „Navigare necesse est” – mondták a régiek, de hogyan és mivel? Kézbe vehető eredeti tárgyak, gát- és hajó makettek segítségével keressük a válaszokat.

2.jpg
Tisztaság: fél egészség

Hagyományos és környezetkímélő mosás. Tisztítás természetes anyagokkal – fahamu, mosószappan, mosószóda, mosódió. A régi mosást segítő eszközök kipróbálása – sulykoló, mosófa, gyökérkefe –, a vasalás eszközeinek megismerése.

depositphotos_118244264-stock-photo-geol
A föld mélye: miről mesélnek a kövek?

Kőzetek, ásványok, fosszíliák és hazai előfordulásuk, ásványfelismerési gyakorlat nagyító, mikroszkóp és kézikönyv segítségével csoportmunkában.

2785f3ed949f250a3fbfc12bbf130576_edited.
Rejtett kincseink: ásványvíz, gyógyvíz, termálvíz

Gyógyító vizeink fajtái, a magyarországi gyógyvizek kialakuláa és elhelyezkedése. Ásványtartalom és gyógyhatás összefüggései. Kóstolás és felismerés.

a_bajor_kiralyi_diplomaciai_kepviselet_f
Széchenyi-sztorik

Érdekességek a múzeum Száchenyi hagyatékából (levelek, útlevél, éttermi számla), eredeti forrásanyagok feldolgozása.

hajó1.JPG
Küzdelem a vizek ellen, harc a vizekért: a reformkori vízrendezés

Széchenyi és Vásárhelyi szerepe a reformkori vízrendezésben – a téma feldolgozása múzeumi tablók, tárgyak, makettek, korabeli térképek segítségével.

eco-footprint.jpg
Te mekkora lábon élsz? Az ökológiai lábnyom

A földön minden élőlény nyomot hagy maga után. Ez lehet egy fosszília vagy egyiptomi hieroglifa. Milyen a te nyomod, látható-e ez a földi környezetünkben? Fogyasztási szokásaink kielégítésére hány Földre lenne szükségünk?

hulladek.jpg
Nem minden hulladék szemét

Szemét a régi és mai háztartásokban. Mi van a kukánkban? Hulladéktípusok. Miért gyűjtönk szelektíven? Komposztálás: Hulladékból termék? Az újrahasznosítás módjai.

papir_ujrahasznositas.jpg
Papírmalomtól az újra-papírig

A papír története, papírgyártás és a víz. Mi a vízjel? Fehér vagy szürke, melyik a környezetbarát papír? Végül egyéni díszítésű merített papírt készítünk.

shutterstock_171629546-620x620.jpg
Időjárás és éghajlat: változás vagy katasztrófa?

Időjárás elemei. Az éghajlat elemeinek évszakos változása. Ismerjük meg a bolygónkon végbemenő éghajlatváltozás okait, folyamatát és következményeit! Miért éppen üvegház? Lehet még forróbb a helyzet? Már vannak előrejelzéseink a jövőről. Már tudjuk, hogy változtatnunk kell. De kinek?

117795974-stock-vector-feet-leaves-foot-
Karbon: alacsony kibocsátású energiaforrások, megújuló energia

Mi a karbon lábnyom? Mikor képződtek a karbonraktárak? Tudjunk meg többet a megújuló energiaforrásokról! Nap, szél, víz, geotermia és biomassza. Gondolkodjunk el rajta: mit tehtek ÉN a környezetért?

hajó1.JPG
Klímabarát háztartás: mit tehetünk mi?

Mitől lesz klímabarát az otthonunk? Keressük a lakásunkban helyiségről-helyiségre az energiamegtakarítási lehetőségeket! Mi történik akkor, ha nem változtatunk a szokásainkon, életmódunkon? „Aki meg akar tenni valamit, talál rá módot, aki nem, az talál kifogást.” (Stephen Dolly)

halaszi_a_mosoniduna_fomedertol_a_jobb_p
Élet a vízi világban

Jellegzetes vízi és vízparti növénytársulások – nád, gyékény, puhafás erdők, táplálékláncok. Növényi részek vizsgálata, összehasonlítása nagyító és mikroszkóp segítségével csoportmunkában.

béka-2.jpg
Gólya, gólya gilice...

Vizes élőhely vizsgálata. A vizek és vízpartok jellegzetes állatai, helyük az életközösségben. Megkeressük a környezethez való alkalmazkodás tipikus szerveit. Kiscsoportban is vizsgálódunk nagyító, mikroszkóp, preparátumok, modellek segítségével.

bottom of page