A víz fizikai és kémiai tulajdonságai, halmazállapot, oldódás, olvadás, felületi feszültség. Hol találkozunk ezen jelenségekkel a természetben?
A víz felszínformálása, modellkísérlet terepasztalon, árvízvédelem, gáttípusok bemutatása maketteken. Mi mit tehetünk, ha jön a víz? Homokzsákolás az udvaron.
Keressük a válaszokat arra, hogyan éltek régen a vízi világban. Mi jellemzi a lápos, mocsaras területeket? Milyen mesterség a pákászat? Mit fog a csíkász, a rákász? Ki az a nadályos ember?
Gyógynövények szerepe a hagyományos népi gyógyászatban, vízparti gyógynövények bemutatása és hatásuk megismerése. Mi fán terem a drog? A gyógy- és fűszernövények összehasonlítása. Teakóstolás, aromapárna vagy egyéni teafilter készítése.
Hajó, malom vagy hajómalom? Működő modellek és makettek megfigyelése, rövidfilm az örvényesi és túristvándi vízimalmokról. Gabonaőrlés kézi malommal, őrlőkövekkel. Szitálás, rostálás. Ősi és mai gabonafélék bemutatása.
Mit őriz a gátőr? Halász vagy horgász? „Navigare necesse est” – mondták a régiek, de hogyan és mivel? Kézbe vehető eredeti tárgyak, gát- és hajó makettek segítségével keressük a válaszokat.
Hagyományos és környezetkímélő mosás. Tisztítás természetes anyagokkal – fahamu, mosószappan, mosószóda, mosódió. A régi mosást segítő eszközök kipróbálása – sulykoló, mosófa, gyökérkefe –, a vasalás eszközeinek megismerése.
Kőzetek, ásványok, fosszíliák és hazai előfordulásuk, ásványfelismerési gyakorlat nagyító, mikroszkóp és kézikönyv segítségével csoportmunkában.
Gyógyító vizeink fajtái, a magyarországi gyógyvizek kialakuláa és elhelyezkedése. Ásványtartalom és gyógyhatás összefüggései. Kóstolás és felismerés.
Érdekességek a múzeum Száchenyi hagyatékából (levelek, útlevél, éttermi számla), eredeti forrásanyagok feldolgozása.
Széchenyi és Vásárhelyi szerepe a reformkori vízrendezésben – a téma feldolgozása múzeumi tablók, tárgyak, makettek, korabeli térképek segítségével.
A földön minden élőlény nyomot hagy maga után. Ez lehet egy fosszília vagy egyiptomi hieroglifa. Milyen a te nyomod, látható-e ez a földi környezetünkben? Fogyasztási szokásaink kielégítésére hány Földre lenne szükségünk?
Szemét a régi és mai háztartásokban. Mi van a kukánkban? Hulladéktípusok. Miért gyűjtönk szelektíven? Komposztálás: Hulladékból termék? Az újrahasznosítás módjai.
A papír története, papírgyártás és a víz. Mi a vízjel? Fehér vagy szürke, melyik a környezetbarát papír? Végül egyéni díszítésű merített papírt készítünk.
Időjárás elemei. Az éghajlat elemeinek évszakos változása. Ismerjük meg a bolygónkon végbemenő éghajlatváltozás okait, folyamatát és következményeit! Miért éppen üvegház? Lehet még forróbb a helyzet? Már vannak előrejelzéseink a jövőről. Már tudjuk, hogy változtatnunk kell. De kinek?
Mi a karbon lábnyom? Mikor képződtek a karbonraktárak? Tudjunk meg többet a megújuló energiaforrásokról! Nap, szél, víz, geotermia és biomassza. Gondolkodjunk el rajta: mit tehtek ÉN a környezetért?
Mitől lesz klímabarát az otthonunk? Keressük a lakásunkban helyiségről-helyiségre az energiamegtakarítási lehetőségeket! Mi történik akkor, ha nem változtatunk a szokásainkon, életmódunkon? „Aki meg akar tenni valamit, talál rá módot, aki nem, az talál kifogást.” (Stephen Dolly)
Jellegzetes vízi és vízparti növénytársulások – nád, gyékény, puhafás erdők, táplálékláncok. Növényi részek vizsgálata, összehasonlítása nagyító és mikroszkóp segítségével csoportmunkában.
Vizes élőhely vizsgálata. A vizek és vízpartok jellegzetes állatai, helyük az életközösségben. Megkeressük a környezethez való alkalmazkodás tipikus szerveit. Kiscsoportban is vizsgálódunk nagyító, mikroszkóp, preparátumok, modellek segítségével.